WYCIECZKA DLA GRUP SENIORÓW TORUŃ BYDGOSZCZ CHEŁMNO 3 DNI:


Ziemia Chełmińska to region historyczny i geograficzny, który ściśle związany jest z Zakonem Krzyżackim. To właśnie w okolicach dzisiejszego Torunia Krzyżacy zakładają swoją pierwszą osadę, której później nadają prawa miejskie. Wraz z Toruniem rozwijało się najważniejsze miasto Zakonu Krzyżackiego, Chełmno. Od tego miast przyjęto miarę, którą posługiwali się w wyznaczaniu miast i budowaniu średniowiecznych rynków. Ziemia Chełmińska jest więc pełna pokrzyżackich zabytków w postaci miast, ale przede wszystkim masywnych zamków.

RAMOWY PROGRAM IMPREZY:


1 dzień
Wyjazd w godzinach porannych. Przejazd do Torunia.
Zwiedzanie Olenderskiego Parku Etnograficznego – pierwszego w Polsce skansenu osadnictwa olenderskiego z XVI w., gdzie można zapoznać się z historią osadników z Fryzji i Niderlandów, którzy należeli do protestanckiej grupy menonitów. Dzisiaj na ziemiach Polski możemy zobaczyć piękne chaty menonickie oraz drewniane młyny wodne będące świadectwem zamieszkiwania terenów naszego kraju przez przodków dzisiejszych Holendrów. Czas wolny na odpoczynek i posiłek – płatny we własnym zakresie.
Przejazd na Stare Miasto Torunia, spacer po starówce: mury miejskie z bramami i basztami, Krzywa Wieża, ratusz, pomnik Mikołaja Kopernika.
Przejazd do miejsca zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.

2 dzień
Śniadanie. Przejazd do Chełmna – miasta zakochanych. Chełmno słynie z zabytków epoki gotyku, będące częścią Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego: mury obronne, dawna fara, kościół św. Ducha - najstarszy kościół w Chełmnie z okresu średniowiecza z ekspozycją rycerską, Park Miniatur Zamków Krzyżackich oraz ratusz - jednym z najcenniejszych zabytków renesansu w północnej Polsce. Czas wolny na odpoczynek i posiłek – płatny we własnym zakresie.
Przejazd do miejscowości Świecie. Zwiedzanie „wodnego” zamku krzyżackiego, znajdującego się w widłach Wisły i Wdy. Najsłynniejszym mieszkańcem zamku był Henryk von Plauen, wielki mistrz krzyżacki. Nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława w Świeciu tzw. „Stara Fara”, wybudowana w XV w. w stylu gotyckim. Najważniejszym elementem świątyni jest obraz MB Częstochowskiej, który pojawił się w Świeciu w wyniku cudu za wstawiennictwem MB Częstochowskiej.
Powrót do miejsca zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.

3 dzień
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Bydgoszczy.
Zwiedzanie do Bazyliki Mniejszej św. Wincentego a Paulo – największa świątynia Bydgoszczy i jedna z największych w Polsce, zaprojektowana na wzór rzymskiego Panteonu. Spacer po mieście: Katedra Bydgoska – najstarszy kościół oraz najstarszy budynek miasta, Most Jana Kiepury, spichrze nad Brdą – symbol miasta, pomnik 18. grudnia, kościół Klarysek – najbardziej charakterystyczny obiekt Bydgoszczy, stary rynek, pomnik Flisaka. Rejs Bydgoskim Tramwajem Wodnym – jedna z największych atrakcji Bydgoszczy dająca możliwość podziwiania miasta od strony rzeki. Tramwaj mija bydgoską Katedrę, Operę Novą, Młyńską Wyspę i przepływa obok zabytkowej śluzy miejskiej. Czas wolny na odpoczynek i posiłek – płatny we własnym zakresie.
Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

CENA:


od 386 PLN/os przy grupie powyżej 55 uczestników
od 407 PLN/os przy grupie powyżej 45 uczestników
od 499 PLN/os przy grupie powyżej 30 uczestników

CENA ZAWIERA:


przejazd autokarem
opieka pilota
Zakwaterowanie (2 noclegi)
Wyżywienie (2 śniadania, 2 obiadokolacje)
Ubezpieczenie NNW SIGNAL IDUNA
miejsce gratis dla kierownika wycieczki
rezerwacje wstępów
wszystkie opłaty drogowe i parkingi
podatek VAT

CENA NIE ZAWIERA:


biletów wstępu
świadczeń niewymienionych w ofercie
2 zł./os obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
2 zł./os obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy

Dopłaty fakultatywne:

Zestaw słuchawkowy Audio Guide – ok. 6 zł/os./dzień

PRZYKŁADOWE CENY WSTĘPÓW (stan na grudzień 2020 r.):


Cena nie zawiera biletów wstępu – ok. 25 zł

UWAGI:


- Oferta skierowana dla zorganizowanych grup senioralnych, zrzeszonych w różnego rodzaju Kołach, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Stowarzyszeniach itp. oraz grup znajomych.

- REZERWACJI IMPREZY można dokonać telefonicznie, osobiście w biurze INDEX lub drogą mailową. Przygotowanie oferty wycieczki jest bezpłatne i niezobowiązujące. Na życzenie możemy zaprezentować ofertę u Państwa w siedzibie lub w naszym biurze.

- PROGRAMY IMPREZ są programami ramowymi. Każdą ofertę możemy zmodyfikować na życzenie zamawiającego. Poza podstawową ofertą proponujemy dodatkowe usługi, takie jak: wieczorki integracyjne, degustacje lokalnych specjałów czy dodatkowe posiłki. W wyjątkowych przypadkach w trakcie trwania wycieczki program może ulec zmianie, a decyzje o kolejności zwiedzania podejmuje pilot.

- ZAKWATEROWANIE dopasowujemy do potrzeb uczestników. Standardem są pokoje 2, 3 – os. z łazienkami.

- CENY IMPREZ TURYSTYCZNYCH kalkulowane są dla grup 55, 45 i 30 osobowych z Katowic i okolic. Na życzenie dokonujemy przeliczenia ceny dla mniejszej liczby uczestników lub wyjazdu z innych miejsc niż kalkulowane. Ceny nie zawierają biletów wstępu, które na prośbę klienta możemy doliczyć do ceny imprezy.

- CENY BILETÓW WSTĘPU są cenami orientacyjnymi i mogą one ulec zmianie niezależnie od Biura, dlatego prosimy o powiększenie funduszu na pokrycie ewentualnych podwyżek cen biletów.

- DOKUMENTY UCZESTNIKÓW IMPREZY - Zalecamy zabranie ze sobą na wyjazd legitymacji emeryta/rencisty (niektóre obiekty przyznają zniżkę wyłącznie na podstawie ważnej legitymacji). W przypadku wyjazdu na wycieczkę zagraniczną każdy uczestnik zobligowany jest do posiadania przy sobie odpowiedniego dokumentu podróży, na podstawie którego może przekroczyć granicę. Dla obywateli UE w obrębie strefy Schengen jest to ważny paszport lub dowód osobisty. Jeśli kraj docelowy lub kraje tranzytowe leżące poza UE - niezbędny będzie paszport ważny co najmniej 90 dni od daty powrotu, w niektórych przypadkach również wiza (np. Białoruś, Rosja). Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych lub w biurze INDEX.

- UBEZPIECZENIE - Uczestnicy imprez zagranicznych ubezpieczeni są od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, na podstawie umowy generalnej z firmą ubezpieczeniową Signal Iduna (suma ubezpieczenia – KL 10 000 EUR, NNW 7 000 zł, KR 6 000 EUR, bagaż 800 zł). Uczestnicy imprez krajowych objęci są ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków(NNW na sumę 3000 zł). Za dopłatą istnieje możliwość zwiększenia zakresu ubezpieczenia do sumy ubezpieczenia wyższej niż ubezpieczenie podstawowe lub rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o koszty leczenia chorób przewlekłych.

- ŁĄCZENIE GRUP - Jeżeli mają Państwo niewielką grupę, a chcą jechać na wycieczkę w niskiej cenie, proponujemy połączenie z inną grupą w podobnym przedziale wiekowym.

- Bezpośrednio przy podpisaniu umowy istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia pokrywającego koszty rezygnacji z wyjazdu w przypadku wystąpienia sytuacji losowej określonej w OWU KIT Bezpieczne Rezerwacje SIGNAL IDUNA TU S.A. (np. nagłe zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek, kradzież dokumentów niezbędnych w podróży). Ubezpieczenie wynosi 3% ceny imprezy.

- Z ważnymi uwagami dla podróżnych oraz najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ) można zapoznać się na stronie www.indexpolska.com.pl/pages/uwagi_dla_podroznych