Wycieczka dla grup seniorów w Tatry i Pieniny - 3 dni

transport: Autokar

wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja

od 464 zł /os. za 3 dni

symbol oferty: SGR-TAT-PIE-3DN

WYCIECZKA DLA GRUP SENIORÓW W TATRY I PIENINY 3 DNI:


Tatry to najwyższy masyw górski w Karpatach, rozciągają się na obszarze Polski i Słowacji. Ich skalisty charakter tak bardzo wyróżnia się na tle zalesionych beskidzkich pasm, że od ponad 150 lat jak magnes przyciągają miłośników turystyki, przyrody, skalnych wspinaczek oraz koneserów kultury ludowej i góralszczyzny. Mnogość i różnorodność turystycznych szlaków pozwala cieszyć się z uroków Tatr niezależnie od stopnia górskiego zaawansowania.

Pieniny oddzielone są od Tatr Magurą Spiską. Geologicznie stanowią część pasa skał wapiennych, tzw. Pienińskiego Pasa Skałkowego, wiodącego terenem Polski i Słowacji. Sprawia to, że Pieniny w swej odrębności są bardzo atrakcyjnym turystycznie regionem. Turystów najbardziej przyciąga Przełom Dunajca wijący się dnem stromych zboczy, uzdrowiskowy charakter urokliwej Szczawnicy, czy strzelista kopuła Trzech Koron, które choć nie najwyższe, stanowią wizytówkę Pienin.

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI:


1 dzień
Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych, przejazd do Zakopanego.
Zakopane to największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr, potocznie nazywana zimową stolicą Polski. W jego granicach administracyjnych znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Wjazd koleją linowo–terenową na Gubałówkę – popularny szczyt na Pogórzu Spisko - Gubałowskim z rozległą panoramą Tatr, ale również beskidzkich grzbietów z Babią Górą na czele.
Czas wolny na odpoczynek i posiłek – płatny we własnym zakresie.
Zjazd z Gubałówki i spacer po centrum Zakopanego
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku – najstarsza i najważniejsza nekropolia Zakopanego, założona przy drewnianym kościele św. Klemensa w pierwszej połowie XIX w. przez ówczesnego proboszcza księdza Józefa Stolarczyka. Na cmentarzu znajdują się grobowce znanych góralskich rodów oraz mogiły osób zasłużonych dla góralszczyzny i znanych w Polsce m.in. Kornela Makuszyńskiego, Jana Długosza oraz mogiły symboliczne, np. kompozytora Mieczysława Karłowicza. Wiele nagrobków to dzieła sztuki góralskiej misternie rzeźbione w drewnie, kamieniu czy malowane na szkle z wykorzystaniem motywów podhalańskich.
Krupówki – słynny reprezentacyjny zakopiański deptak z licznymi karczmami serwującymi regionalne jadło. Poza możliwością skosztowania lokalnych smakołyków, zakupu pamiątek i góralskich serów, warto zajrzeć do Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego, które gromadzi zbiory z dziedziny etnografii, sztuki oraz przyrody i ochrony Tatr.
Wielka Krokiew – to skocznia narciarska, na której co roku odbywają się zimowe i letnie zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Pierwsze zawody odbyły się w 1925 r. z najdłuższym skokiem na odległość 36 m. Dziś rekord skoczni wynosi aż 147 m. Kolej linowa wzdłuż skoczni służy zarówno zawodnikom, jak i turystom, którzy z platformy widokowej mogą podziwiać panoramę Zakopanego.
Przejazd do ośrodka noclegowego. Obiadokolacja, nocleg.

2 dzień
Śniadanie. Przejazd do Kir.
Przejście na trasie: Kiry – Dolina Kościeliska – Smreczyński Staw (dla chętnych) – Kiry - trasa ok. 11 km. Czas wędrówki około 4 godziny.
Atrakcje na trasie:
Dolina Kościeliska – druga co do wielkości dolina w polskich Tatrach wcinająca się głęboko w wysokie skalne ściany wodami Kościeliskiego Potoku. W przeszłości związana była głównie z pasterstwem oraz przemysłem hutniczym. Wiódł tędy szlak kupiecki na słowacki Liptów, zatem w dolinie często urzędowali zbójnicy. Dziś urozmaicenie szlaków turystycznych i łatwa dostępność doliny wpływa na jej popularność.
Wyżna Kira Miętusia – malownicza polana pasterska, na której dziś prowadzony jest tzw. kulturowy wypas owiec, a w bacówce można zakupić oscypki. Niegdyś znajdowała się tu drewniana skocznia narciarska.
Polana Pisana – dawniej była miejscem wypasu owiec. Po wojnie stał tu budynek służący turystom, następnie przejęty przez TPN. W latach 80-tych został wysadzony w powietrze na potrzeby sceny filmu „Trójkąt Bermudzki”. Powyżej polany znajduje się tzw. Brama Raptawicka – skalne przewężenie doliny, gdzie rozchodzą się szlaki do Wąwozu Kraków i udostępnionych turystycznie, spośród wielu w tym rejonie, jaskiń.
Hala Ornak – zarastająca już polana pasterska w górnej części Doliny Kościeliskiej. Nazwa Ornak pochodzi od słowa „oreł” w gwarze góralskiej, czyli „orzeł”. Drewniane schronisko PTTK, wybudowane po II wojnie światowej w stylu podhalańskim, nosi imię Walerego Goetla, geologa i zasłużonego działacza turystycznego.
Odpoczynek w schronisku PTTK na Hali Ornak i posiłek we własnym zakresie
Staw Smreczyński – polodowcowe jeziorko na wysokości 1227 m. otoczone grzbietami okolicznych szczytów przeglądających się malowniczo w tafli wody. Wystarczy 30 minut od schroniska na Hali Ornak, by odpocząć na ławeczce z widokiem na ten uroczy pejzaż.
Powrót do Kir tą samą drogą
Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach – murowana świątynia wybudowana w 1987 r. jako wotum dziękczynne za ocalenie życia papieża Jana Pawła II w zamachu. Za kościołem, w tzw. Parku Fatimskim mieści się ołtarz papieski przeniesiony spod Wielkiej Krokwi, gdzie Jan Paweł II odprawił mszę w 1997 roku.
Powrót do miejsca zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.

3 dzień
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Niedzicy.
Zamek „Dunajec” w Niedzicy – położony nad południowym brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Zamek wybudowano w pierwszej połowie XIV w., jako twierdzę broniącą północnej granicy Węgier. Był plenerem wielu filmów, m.in. „Zemsty” czy „Janosika”. Dziś we wnętrzach znajduje się muzeum oraz hotel z restauracją.
Zapora wodna na Dunajcu – spiętrza wody rzeki tworząc sztuczny Zbiornik Czorsztyński. Budowa zapory trwała 20 lat, zakończyła się w pamiętnym 1997 r. przyczyniając się do ochrony wsi przed powodzią. Przy zaporze wybudowano również elektrownię, która służy okolicznym miejscowościom, natomiast sam zbiornik wpłynął na zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu.
Przejazd do Szczawnicy – miasta uzdrowiskowego na pograniczu Pienin i Gorców nad potokiem Grajcarek. Historia uzdrowiska toczy się od przeszło 200 lat, kieydy rozpoczęły się badania okolicznych źródeł wód mineralnych i ich leczniczego wpływu na ludzki organizm. Rozbudowana przez rodzinę Szalayów Szczawnica, zyskała ogólnopolską sławę i jest popularnym celem wyjazdów leczniczych, a dzięki korzystnej lokalizacji przyciąga również miłośników aktywnej turystyki oraz wypoczynku. Czas wolny na odpoczynek i posiłek – płatny we własnym zakresie.
Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych

Podobne oferty
Wycieczka dla grup seniorów Szlak Piastowski
  • Polska > Poznań
  • Transport: Autokar
  • Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja
  • Długość: 3 dni
od 600 zł/os.
Wycieczka dla grup seniorów Uzdrowiska Beskidu Sąd
  • Polska > Krynica-Zdrój
  • Transport: Autokar
  • Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja
  • Długość: 3 dni
od 575 zł/os.
Góra św. Anny amfiteatr leśny w słońcu  - BP INDEX
  • Polska > Opole
  • Transport: Autokar
  • Wyżywienie: bez wyżywienia
  • Długość: 1 dni
od 71 zł/os.
Wycieczka dla Seniorów Szlak Renesansu - BP INDEX
  • Polska > Kazimierz Dolny
  • Transport: Autokar
  • Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja
  • Długość: 3 dni
od 402 zł/os.